13 października 2018 r. na terenie boiska Szkoły Podstawowej nr 2 w Brzezinach odbył się Festyn Rodzinny – ekologiczne pożegnanie lata, podczas którego funkcjonariusze Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Brzezinach pod przewodnictwem st. bryg. Dariusza Guzka komendanta powiatowego PSP w Brzezinach i mł. bryg. Mariusza Kaczmarskiego p.o. zastępcy komendanta powiatowego PSP w Brzezinach spotkali się z mieszkańcami powiatu brzezińskiego i przypominali o podstawowych zasadach bezpieczeństwa podczas sezonu grzewczego w ramach kontynuacji kampanii edukacyjnej MSWiA „Kręci mnie bezpieczeństwo” i ogólnopolskiej kampanii edukacyjno-informacyjnej na temat zagrożeń związanych z możliwością powstania pożarów w mieszkaniach lub domach jednorodzinnych oraz zatruciem tlenkiem węgla „Czujka na straży Twojego bezpieczeństwa”. Więcej informacji o kampanii pod linkiem:

https://archiwum.kppspbrzeziny.pl/czujka-na-strazy-twojego-bezpieczenstwa/

W okresie jesienno-zimowym, w domach, w których urządzenia grzewcze oraz przewody kominowe i wentylacyjne są wadliwe lub źle użytkowane wzrasta ryzyko śmiertelnego zatrucia tlenkiem węgla, który nazywany jest także cichym zabójcą, ponieważ jest niewidoczny oraz nie ma smaku ani zapachu, każdego roku z powodu zatrucia tlenkiem węgla, potocznie zwanego czadem, umiera ponad sto osób a blisko dwa tysiące ulega podtruciu, dlatego też tak ważna jest edukacja w tym zakresie. Tragedie ludzkie są często konsekwencją niewiedzy. Sposoby na uniknięcie zatrucia tlenkiem węgla są bardzo proste. Do zatruć dochodzi w sytuacjach, w których często nie zdajemy sobie sprawy, co może się stać, gdy nie przestrzegamy podstawowych zasad bezpieczeństwa. Warto więc w domu lub mieszkaniu zainstalować czujkę dymu oraz czujkę tlenku węgla poprawiając w ten sposób bezpieczeństwo własne i swoich bliskich. Podstawową funkcją tych urządzeń jest wykrywanie i generowanie sygnałów alarmowych w sytuacji wykrycia zagrożenia w powietrzu. Czujki w znaczący sposób podnoszą poziom bezpieczeństwa w pomieszczeniach, zmniejszają ryzyko zaczadzenia, pozwalają na szybką reakcję w sytuacji zagrożenia życia. Tego typu czujki powinny znaleźć się w pokojach z kominkiem lub piecem kaflowym, w pomieszczeniach z kuchenkami gazowymi, w łazienkach z gazowymi podgrzewaczami wody, w kotłowniach, garażach, warsztatach. Systemy alarmowo – wykrywcze odpowiednio wcześnie zasygnalizują niebezpieczeństwo, wydając bardzo głośny dźwięk. Nawet śpiącego sygnał ten potrafi obudzić i postawić na nogi co w znaczący sposób zwiększa nasze szanse  na opuszczenie zagrożonego obszaru. Mając na uwadze bezpieczeństwo mieszkańców powiatu brzezińskiego Starosta Brzeziński Edmund Kotecki w ramach realizacji zadań związanych z „Powiatowym programem zapobiegania przestępczości oraz porządku publicznego i bezpieczeństwa obywateli w powiecie brzezińskim” zakupił łącznie 40 szt. czujek dymu oraz czujek tlenku węgla, które zostały rozlosowane i rozdane mieszkańcom w czasie festynu. Najmłodszym wręczono materiały -upominki promujące akcję w postaci magnesów w kształcie wozu strażackiego oraz breloczków do kluczy z numerami alarmowymi. Podczas festynu mieszkańcy mogli obejrzeć samochody strażackie, sprzęt techniki specjalnej, a także uczestniczyć w instruktarzu udzielania kwalifikowanej pierwszej pomocy poszkodowanemu.

Mamy nadzieję, że poprzez tego typu akcje informacyjno-edukacyjne i promujące czujki tlenku węgla i dymu zabezpieczanie mieszkań poprzez montaż skutecznych urządzeń, które uratowały już nie jedno życie będzie bardziej powszechne.

Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Brzezinach składa serdeczne podziękowania wszystkim, którzy zaangażowali się w naszą akcję i przyczynili się do poprawy stanu bezpieczeństwa mieszkańców powiatu brzezińskiego.

 

Opracowanie i zdjęcia: Barbara Zdziarska KP PSP w Brzezinach

Wykorzystano materiały informacyjne „Czujka na straży Twojego bezpieczeństwa”.