W dniu 29.01.2017 roku ok. godz. 19 dyżurny SK KP PSP w Brzezinach otrzymał zgłoszenie, że w lokalu mieszkalnym budynku wielorodzinnego w Brzezinach przy ulicy Sienkiewicza 3 czujka tlenku węgla wygenerowała sygnał alarmowy.

Po dotarciu na miejsce zdarzenia zastępów z JRG Brzeziny Kierujący działaniami ratowniczymi w wyniku rozpoznania ustalił, że alarm czujki tlenku węgla wygenerowany został w lokalu na I piętrze, użytkownicy lokalu opuścili go przed przybyciem JOP. Dokonanie pomiaru detektorem wielogazowym oraz ToxCo wykazało stężenie tlenku węgla o wartości 100ppm, trzynastoletnia dziewczynka uskarża się na zawroty głowy. Ratownicy z JRG Brzeziny udzielili kpp w/w osobie. O godzinie 19:17 osoba poszkodowana została przekazana lekarzowi ZRM. Podczas obecności na miejscu zdarzenia do ambulansu ZRM zgłosiła się lokatorka tego samego mieszkania wraz z sześciomiesięcznym dzieckiem, prosząc o diagnostykę niemowlęcia. Po wykonanej diagnostyce na miejscu zdarzenia, dwoje poszkodowanych dzieci zostało odwiezionych do szpitala przez ZRM. Ratownicy z JRG Brzeziny sprawdzili wszystkie lokale mieszkalne klatki schodowej pod kątem obecności CO. Czujki nie wykazały zagrożenia. Nastąpiło prewencyjne przewietrzenie lokali. KDR ustalił, że emisja CO powstała prawdopodobnie z pieca na paliwo stałe, zlokalizowanego poniżej lokalu nr 13 (parter budynku). KDR ustalił, że zachodzi podejrzenie, że z lokalu gastronomicznego znajdującego się na parterze budynku, w skutek źle podłączonej wentylacji dochodzi do powstania zadymienia. Prewencyjnie przewietrzono lokal gastronomiczny.

 

Zakazano użytkowania pieca w lokalu gastronomicznym do czasu sprawdzenia instalacji kominowej przez wykwalifikowanego kominiarza oraz w innych lokalach mieszkalnych.

http://www.straz.gov.pl/porady/czad