W dn. 17.08.2016 r., około godz. 16:46 dyżurny SK KP PSP Brzeziny przyjął zgłoszenie od dyżurnego SK KW PSP w Łodzi o zdarzeniu drogowym na autostradzie A 2. Z informacji zgłaszającego wynikało, że na autostradzie A2 na 367,4 km w kierunku Warszawy doszło do karambolu. Brak informacji o osobach poszkodowanych i liczbie samochodów biorących udział w zdarzeniu.

Po przybyciu na miejsce Jednostek Ratowniczo Gaśniczych KDR wykonując rozpoznanie ustalił:

– sześć samochodów osobowych biorących udział w zdarzeniu,

– wszystkie samochody znajdowały się na kołach na środkowym pasie zieleni poza obrysem jezdni,

– osoby biorące udział w zdarzeniu opuściły samochody przed przybyciem JOP, z wyjątkiem jednej kierującej samochodem Toyoty Corolla;

– w zdarzeniu udział brało 10 osób, wszystkie przytomne pod wpływem zdarzenia,

– ruch odbywa się jednym pasem bez większych utrudnień,

– brak ZRM na miejscu zdarzenia,

– brak Policji na miejscu zdarzenia,

– Służba Autostradowa na miejscu zdarzenia,

Działania straży pożarnej polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia. Następnie ratownicy z JRG Brzeziny wraz z ratownikami z OSP Dmosin udzielili kwalifikowanej pierwszej pomocy sześciu osobom poszkodowanym w zdarzeniu do czasu przybycia na miejsce ZRM. Ratownicy medyczni z ZRM w pełni zaakceptowali dotychczasowe działania strażaków z zakresu ratownictwa medycznego zastosowane wobec wszystkich poszkodowanych. Pięciu poszkodowanych zostało przetransportowanych przez karetki ZRM do placówki medycznej.

KDR z JRG Brzeziny wyznaczył miejsce koncentracji osób poszkodowanych, gdzie była im udzielana kwalifikowana pierwsza pomoc.

Dalsze działania polegały na: odłączeniu klem od akumulatorów oraz oświetleniu miejsca zdarzenia. W trakcie czynności wykonywanych prze Policję samochody biorące udział w zdarzeniu były systematycznie usuwane z autostrady przez lawety pomocy drogowej. Po zakończeniu czynności dochodzeniowo śledczych, prowadzonych przez obecnych na miejscu zdarzenia funkcjonariuszy KPP w Brzezinach ratownicy wraz ze służbą autostradową usunęli z jezdni pozostałości powypadkowe

(szkło, elementy z tworzyw sztucznych).

O godzinie 18:35 na miejsce przybył zastępca Komendanta Powiatowego PSP w Brzezinach bryg. Dariusz Guzek, który zaakceptował dotychczas przyjęty zamiar taktyczny.

W działaniach udział brały:

  • dwa zastępy z JRG Brzeziny
  • dwa zastępy z OSP Dmosin
  • Zastępca Komendanta Powiatowego PSP w Brzezinach
  • trzy patrole Policji
  • trzy karetki ZRM
  • Służba Autostradowa

 

IMG_3636