W dniu 14-10-2014 r. o godz. 00.59 w miejscowości Kołacin 44 gm. Dmosin miał miejsce pożar budynku mieszkalnego jednorodzinnego. Po przybyciu na miejsce zdarzenia zastępów straży, KDR z JRG Brzeziny wykonując rozpoznanie ustalił: objęte pożarem pomieszczenia w budynku mieszkalnym jednorodzinnym, parterowym, osoba przebywająca w budynku opuściła obiekt o własnych siłach przed przybyciem zastępów straży. W/w osoba uskarżała się na bliżej nieokreślone dolegliwości; kontakt słowno – logiczny z mężczyzną był utrudniony – mężczyzna twierdził, iż oprócz niego w/w budynku znajdowały się jeszcze dwie inne osoby.

Działania zastępów straży polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia odłączeniu instalacji elektrycznej poprzez wykręcenie bezpieczników i podaniu dwóch prądów wody w natarciu na objęte pożarem pomieszczenia budynku. Jednocześnie przystąpili do przeszukania obiektu w celu ujawnienia ew. osób poszkodowanych – osób poszkodowanych nie stwierdzono. Po ugaszeniu pożaru wnętrze budynku oddymiono i sprawdzono wszystkie pomieszczenia łącznie z poddaszem; w tym celu wykorzystano drabinę przenośną. Z obiektu zostały wyniesione dwie butle 11 kg z gazem propan – butan. Po oględzinach budynku strażacy przy użyciu podręcznego sprzętu burzącego usunęli z obiektu nadpalone wyposażenie pomieszczeń; pogorzelisko przelano wodą. W trakcie akcji ratownicy z JRG Brzeziny udzielili kwalifikowanej pierwszej pomocy osobie poszkodowanej (właścicielowi obiektu) polegającej na: wsparciu psychicznym, tlenoterapii – 100 % tlen, oraz monitorowaniu parametrów życiowych do czasu przybycia na miejsce zdarzenia ZRM.

Na miejscu obecnych było pięć zastępów straży w tym dwa zastępy z JRG Brzeziny i trzy zastępy z OSP. Poza jednostkami ochrony przeciwpożarowej na miejscu obecni byli: ZRM, Policja i Pogotowie Energetyczne. Spaleniu uległo całkowicie wyposażenie pomieszczeń mieszkalnych (meble, sprzęt RTV oraz rzeczy osobiste).