W dniu 28.05.2012 r., o godz. 19:08 do dyżurnego Powiatowego Stanowiska Kierowania wpłynęła informacja o pożarze mieszkania na ulicy Moniuszki w Brzezinach.

W chwili dojazdu zastępów z JRG Brzeziny ratownicy zastali uchylone okno w lokalu na parterze bloku mieszkalnego, z którego wydobywał się dym i wyczuwalna była woń spalenizny. Drzwi do mieszkania były zamknięte. Zgłaszająca osoba (sąsiadka) poinformowała PSK Brzeziny, że w lokalu może przebywać właściciel.

Działania polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, przystawieniu drabiny nasadkowej do okna i wejściu dwóch ratowników w sprzęcie ODO do mieszkania. W zadymionym lokalu ratownicy zastali, leżącego na brzuchu w pokoju mężczyznę, którego ewakuowano z mieszkania przez drzwi wejściowe. Ratownicy zakręcili butlę gazową propan-butan doprowadzającą gaz do kuchni i wyłączyli piekarnik(który był źródłem zadymienia). Następnie osoba poszkodowana została przekazana ratownikom PSP czekającym na zewnątrz, którzy po wykonaniu podstawowych czynności kpp stwierdzili, że mężczyzna jest nieprzytomny z zachowanymi czynnościami życiowymi. W czasie wykonywania czynności mężczyzna odzyskał przytomność, lecz kontakt logiczno-słowny był utrudniony. Kpp polegało na: wsparciu psychicznym, tlenoterapii 100% tlenu i termoizolacji.

Na miejsce zdarzenia przybył ZRM, który przejął poszkodowanego. Lekarz po udzieleniu pomocy medycznej u w/w osoby nie stwierdził obrażeń i pozostawił na miejscu zdarzenia. W tym samym czasie ratownicy przeszukali wszystkie pomieszczenia lokalu mieszkalnego, nie stwierdzając innych osób poszkodowanych. Następnie oddymiono klatkę schodową i mieszkanie przy użyciu agregatu oddymiającego. Przy użyciu detektora wielogazowego sprawdzono pomieszczenia pod kątem obecności szkodliwych gazów. Urządzenie nie wykazało obecności gazów szkodliwych w powietrzu.