W dniu 20.05.2013 r. o godzinie 14:28 Dyżurny SK KP PSP w Brzezinach otrzymał zgłoszenie o zaistniałym wypadku drogowym na autostradzie A2 w miejscowości Dmosin. Z informacji osoby zgłaszającej (operator koparki pracującej w bliskiej odległości miejsca  zdarzenia) wynikało, że na 373,3 km autostrady A2 kierunek Warszawa samochód ciężarowy uderzył w barierę dźwiękochłonną, przełamał ją i prawdopodobnie spadł w dół. Osoba zgłaszająca nie posiadała informacji o liczbie i stanie osób poszkodowanych oraz dokładnym położeniu pojazdu po uderzeniu w barierę.

W chwili dojazdu zastępów z OSP Dmosin do miejsca zdarzenia, KDR wykonując rozpoznanie ustalił, że:

  • samochód ciężarowy marki IVECO po staranowaniu bariery dźwiękochłonnej stoczył się z nasypu wiaduktu autostrady A2. Pojazd przystosowany do przewozu drewna wraz z przyczepą pozostawał w pozycji pionowej oparty podwoziem o ścianę wiaduktu, a przód pojazdu wbity był w nasyp ziemny. Kabina pojazdu uległa znacznemu zdeformowaniu na skutek zdarzenia.
  • na pasie autostrady A2 znajdowały się dwa samochody osobowe biorące udział w zdarzeniu, VW Caddy  oraz Audi A6.  Osoby poruszające w/w samochodów nie odniosły obrażeń.
  • na miejscu zdarzenia obecny był ZRM którego członkowie wykonywali medyczne czynności ratunkowe przy poszkodowanym kierowcy samochodu ciężarowego. W/w poszkodowany był przytomny, znajdował się poza pojazdem na noszach typu deska będącej na wyposażeniu ZRM.

W/w ZRM przejeżdżał autostradą A2 w chwili zaistnienia zdarzenia.

Działania straży pożarnej polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia. Następnie ratownicy z OSP Dmosin podjęli działania związane z przeszukaniem wraku pojazdu oraz terenu przyległego bezpośrednio do zdeformowanego pojazdu pod kątem lokalizacji ewentualnych osób poszkodowanych. Osób poszkodowanych nie stwierdzono. Poszkodowany kierowca IVECO przekazał informację, że pojazdem nie podróżowały inne osoby.

W tym samym czasie przybyłe na miejsce zdarzenia zastępy z JRG Brzeziny wyznaczyły lądowisko dla zadysponowanego przez Dyspozytora ZRM śmigłowca LPR. Miejsce lądowania wyznaczono na pasie autostrady A2. Na mocy decyzji KDR po konsultacji z lekarzem ratownicy z JRG Brzeziny oraz OSP Dmosin przemieścili osobę poszkodowaną na noszach typu deska do śmigłowca LPR.

O godzinie 15:33 poszkodowany mężczyzna został zabrany śmigłowcem LPR do placówki medycznej w Łodzi.

Podczas prowadzonych działań ruch kołowy na autostradzie odbywał się jednym pasem. Podczas lądowania, obecności na miejscu zdarzenia oraz startu śmigłowca LPR ruch na autostradzie A2 w kierunku Warszawy był całkowicie zablokowany.

W chwili kiedy na miejscu zdarzenia znajdował się ZRM z Brzezin, kierujący pojazdem marki Audi poinformował lekarza w/w ZRM, że odczuwa dolegliwości związane ze zdarzeniem. Lekarz z ZRM podjął decyzję o przewiezieniu w/w kierującego do placówki medycznej.

Po zakończeniu czynności dochodzeniowo śledczych prowadzonych przez obecnych na miejscu zdarzenia funkcjonariuszy z KPP w Brzezinach oraz Prokuratora z Prokuratury Rejonowej w Brzezinach ratownicy przy użyciu SCRt typu Mega-City przemieścili uszkodzony samochód marki Iveco wraz z przyczepą z nasypu wiaduktu na teren przyległy do wiaduktu (pas zieleni przyległy do drogi technicznej). W działaniach związanych z przemieszczeniem pojazdu ciężarowego wykorzystano koparkę marki CAT. Operator koparki zadeklarował pomoc przy przemieszczaniu uszkodzonego pojazdu. Przy użyciu sorbentu typu Compact zneutralizowano plamę płynów eksploatacyjnych, które wyciekły z uszkodzonego samochodu ciężarowego.

Uszkodzony samochód marki Iveco został zabezpieczony przez obecnych na miejscu zdarzenia funkcjonariuszy Policji. Uszkodzone samochody osobowe zostały zabrane z miejsca zdarzenia przez auto-lawety.

W działaniach udział brały:

  •  dwa zastępy z JRG Brzeziny,
  • zastęp z OSP Dmosin,
  • dwa zastępy z JRG Stryków,
  • Zespół Ratownictwa Medycznego,
  • śmigłowiec lotniczego Pogotowia Ratunkowego,
  • cztery patrole policji.