W dniu 24.07.2015 roku Dyżurny Operacyjny SK KP PSP w Brzezinach został poinformowany o zaistniałym wypadku drogowym na Drodze Krajowej nr 72 w miejscowości Rogów.

Z formacji osoby zgłaszającej wynikało, że w miejscowości Rogów na Drodze Krajowej nr 72 doszło do wypadku drogowego z udziałem samochodu dostawczego oraz przyczepy ciężarowej.

W chwili dojazdu zastępów z OSP Rogów do miejsca zdarzenia KDR wykonując rozpoznanie stwierdził:
– wypadek drogowy z udziałem samochodu dostawczego oraz przyczepy ciężarowej marki Autosan,
– pojazd marki Renault Master znajduje się na pasie drogi krajowej 72 w pozycji na kołach, skierowany przodem w kierunku miejscowości Brzeziny, uszkodzony przód pojazdu, wbity w tył przyczepy ciężarowej,
– przyczepa ciężarowa marki Autosan w chwili zderzenia zaparkowana była częściowo na poboczu drogi i pasie drogi w kierunku Brzezin,
– kierujący pojazdem przebywał w zdeformowanej kabinie pojazdu,
– w/w poszkodowany: przytomny, będący pod wpływem zdarzenia, uskarżający się na ból kończyn dolnych, obrażenia głowy,
– kończyny dolne osoby poszkodowanej zakleszczone w dolnej części kabiny pojazdu.
Działania polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia.
Następnie ratownicy z OSP Rogów nawiązali kontakt słowno – logiczny z osobą poszkodowaną. Przy użyciu sprzętu hydraulicznego usunęli z pojazdu lewe drzwi kabiny. W tym samym czasie odłączono w uszkodzonym samochodzie klemy akumulatora.
Przybyli na miejsce zdarzenia ratownicy z JRG Brzeziny osobie poszkodowanej udzielili kwalifikowanej pierwszej pomocy polegającej na:
– zastosowaniu wsparcia psychicznego,
– unieruchomienie kręgosłupa na odcinku szyjnym,
– tlenoterapia 100% tlenem,
– monitorowaniu parametrów życiowych do czasu przybycia na miejsce zdarzenia ZRM.
Przy pomocy sprzętu hydraulicznego wykonali dostęp do części dolnej kabiny uwalniając nogi osoby poszkodowanej. Następnie za pomocą noszy typu deska osoba poszkodowana została ewakuowana poza strefę niebezpieczną.
Poszkodowany został przekazany przybyłemu na miejsce zdarzenia ZRM.
Lekarz z ZRM w pełni zaakceptował dotychczasowe działania strażaków z zakresu ratownictwa medycznego.
Kierujący pojazdem marki Renault Master po diagnostyce wykonanej na miejscu zdarzenia przez ZRM został przetransportowany do placówki medycznej.

W czasie działań ruch na Drodze Krajowej nr 72 był całkowicie zablokowany. Objazd wyznaczyli funkcjonariusze Policji z KPP w Brzezinach. Po wykonaniu czynności dochodzeniowo śledczych przywrócono ruch wahadłowo. Wahadłową regulację ruchu na drodze krajowej prowadzili ratownicy z OSP Rogów.
Po zakończeniu czynności służbowych prowadzonych przez obecnych na miejscu zdarzenia funkcjonariuszy Policji z KPP w Brzezinach, ratownicy przy pomocy podręcznego sprzętu burzącego usunęli z jezdni pozostałości po-wypadkowe (szkło oraz plastikowe elementy). Za pomocą sorbentu Compact usunięto z jezdni plamę płynów eksploatacyjnych.

W działaniach udział brały:

– 2 zastępy z JRG Brzeziny,

– 2 zastępy z OSP Rogów,

– 4 patrole Policji,

– Zespół Ratownictwa Medycznego.