W dniu 12.09.2016 roku o godzinie 19:58 Dyżurny Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej otrzymał zgłoszenie o wypadku drogowym na Drodze Wojewódzkiej nr 704 w miejscowości Kołacinek gm. Dmosin.

W chwili dojazdu zastępów z JRG Brzeziny do miejsca zdarzenia KDR wykonując rozpoznanie stwierdził:
– wypadek drogowy z udziałem samochodu dostawczego oraz ciągnika rolniczego z przyczepą rolniczą,
– pojazd marki Ford Transit znajduje się częściowo na pasie drogi wojewódzkiej w pozycji na kołach, znacznie zdeformowany przód pojazdu, wbity w bok przyczepy rolniczej,
– przyczepa rolnicza wraz z ciągnikiem rolniczym znajdowała się na pasie drogi w kierunku Brzezin,
– przyczepa bez ładunku,
– wskutek zderzenia ciągnik rolniczy nie uległ uszkodzeniom,
– samochodem dostawczym biorącym udział w zdarzeniu poruszały się trzy osoby,
– jeden z pasażerów pojazdu Ford, mężczyzna przebywał w zdeformowanej kabinie pojazdu,
– w/w poszkodowany: przytomny z obrażeniami głowy i znaczną deformacją prawej ręki.

Działania polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia. Następnie ratownicy z JRG Brzeziny wspólnie z ratownikami ZRM udzielili osobie poszkodowanej (pasażer Forda) kwalifikowanej pierwszej pomocy polegającej na:
– zastosowaniu wsparcia psychicznego,
– unieruchomienie kręgosłupa na odcinku szyjnym,
– tlenoterapia 100% tlenem,
Przy pomocy sprzętu hydraulicznego (rozpieracz ramieniowy, nożyce) ratownicy z JRG Brzeziny wykonali dostęp do części bocznej kabiny uwalniając rękę osoby poszkodowanej. Za pomocą noszy typu deska osoba poszkodowana została wydobyta z pojazdu, a następnie przetransportowana przez ZRM do placówki medycznej.
Pozostali uczestnicy zdarzenia odnieśli powierzchowne obrażenia. Podczas prowadzonych działań ratowniczych droga wojewódzka była całkowicie zablokowana. Objazdy wyznaczyli funkcjonariusze Policji z KPP w Brzezinach.

Po zakończeniu czynności służbowych prowadzonych przez obecnych na miejscu zdarzenia funkcjonariuszy Policji z KPP w Brzezinach, ratownicy usunęli z jezdni pozostałości po-wypadkowe (szkło oraz plastikowe elementy). Za pomocą sorbentu Compact usunięto z jezdni plamę płynów eksploatacyjnych.

W działaniach udział brali:

  • GBA oraz SLRt z JRG Brzeziny,
  • GBA oraz SLRt z OSP Dmosin (KSRG),
  • GBA z OSP Kołacinek,
  • Trzy ZRM,
  • Dwa patrole Policji.