W związku z rozpoczęciem wakacji Straż Pożarna przypomina o zagrożeniach związanych z letnim okresem wypoczynkowym. Pamiętajmy, że w tym okresie wypoczynku beztroska, brawura i bezmyślność sprzyjają występowaniu nieszczęśliwych zdarzeń mających często poważne skutki. Należy pamiętać i przestrzegać podstawowych zasad bezpieczeństwa na drodze, nad wodą, w lesie oraz w czasie podróży. Przypominamy również o nie rozpalaniu ognisk (poza miejscami do tego przeznaczonymi) biorąc pod uwagę panujące warunki atmosferyczne. Poniżej przypominamy podstawowe zasady bezpieczeństwa, które powinny nam zawsze towarzyszyć nie tylko podczas wakacji, ale również w życiu codziennym. Nic nie zastąpi myślenia oraz zdrowego rozsądku.

Zasady bezpiecznej kąpieli

Pływaj tylko w miejscach strzeżonych, czyli tam, gdzie jest ratownik WOPR.

Nie wchodź do wody tam, gdzie kąpiel jest zakazana. Informują o tym znaki i tablice. Zanim wejdziesz do niestrzeżonych zbiorników dorośli każdorazowo powinni sprawdzić głębokość i strukturę dna.

Przestrzegaj regulamin kąpieliska na którym przebywasz. Stosuj się do uwag i zaleceń ratownika.

Nie pływaj w wodzie o temperaturze poniżej 14 stopni (optymalna temperatura 22-25 stopni).

Nie pływaj w czasie burzy, mgły, gdy wieje porywisty wiatr.

Nie skacz rozgrzany do wody. Przed wejściem do wody ochlap nią klatkę piersiową, szyję i nogi – unikniesz wstrząsu termicznego, niebezpiecznego dla naszego organizmu.

Nie pływaj w miejscach gdzie jest dużo wodorostów lub wiesz, że występują zawirowania wody lub zimne prądy. Pływaj w miejscach dobrze Ci znanych.

Nie skacz do wody w miejscach nieznanych. Może się to skończyć śmiercią lub kalectwem.

Nie baw się w przytapianie  innych osób korzystających z wody, spychanie do wody z pomostów, z materacy. To niebezpieczne!

Kąpiąc się na kąpieliskach zwracaj uwagę na osoby obok nas. Ktoś może potrzebować Twojej pomocy. Jeżeli będziesz w stanie mu pomóc to uczyń to, ale w granicach swoich możliwości. Jeżeli nie będziesz się czuł na siłach to zawiadom inne osoby.

Nie pływaj bezpośrednio po posiłku – zimna woda może doprowadzić do bolesnego skurczu żołądka, co może ponieść za sobą bardzo poważne konsekwencje.

Po kąpieli nie jest wskazany duży wysiłek fizyczny.

Nie przebywaj w wodzie zbyt długo ani też nie wchodź do niej po zbyt krótkiej przerwie.

Intensywny wysiłek wzmaga łaknienie i dlatego po ukończeniu pływania należy zjeść posiłek. Dzieci powinny coś zjeść obowiązkowo.

Nie wypływaj za daleko od brzegu po zapadnięciu zmroku. Pływanie po zachodzie słońca jest niebezpieczne.

Zasady bezpiecznego przebywania na słońcu

Aktywne wakacje

Zasady bezpiecznej jazdy na rowerze

Używaj sprawnego i w pełni wyposażonego roweru.

W czasie jazdy używaj kasku.

Dokładnie rozejrzyj się zanim ruszysz.

W miarę możliwości korzystaj z drogi dla rowerów.

Przestrzegaj przepisów drogowych, obowiązują one także rowerzystów.

Przed skrzyżowaniami, wyjazdami z podwórek bram i bocznych ulic trzymaj zawsze dłoń na hamulcu i zachowaj szczególną ostrożność.

Nie wymuszaj pierwszeństwa przejazdu.

Sygnalizuj odpowiednio wcześnie wszystkie skręty.

Rozpalanie ognisk w lesie

Zgodnie z artykułem 30 Ustawy o lasach na terenach leśnych, śródleśnych oraz w odległości do 100 metrów od granicy lasu nie wolno rozniecać ognia poza miejscami wyznaczonymi do tego celu przez właściciela lasu lub nadleśniczego. Stałe miejsca, gdzie wolno rozpalać ogniska wyznacza nadleśniczy poprzez „techniczne zagospodarowanie lasu w celach turystyczno-wypoczynkowych”: np. przy miejscach biwakowania, obiektach turystycznych i edukacyjnych, stanicach turystycznych i harcerskich. Stałe miejsca są naniesione na mapy, którymi posługują się osoby monitorujące zagrożenie pożarowe lasu.

WAŻNE TELEFONY

112 – telefon alarmowy służb ratowniczych

997 – telefon alarmowy Policji

998 – telefon alarmowy Straży Pożarnej

999 – telefon alarmowy Pogotowia Ratunkowego

601 100 100 – telefon alarmowy WOPR